A blog about Mathematics and Mathematics Education in Singapore, as well as Mathematics Education in general. Written for students, parents, educators and other stakeholders in Singapore, and around the world.
More information here. Check out my Education and Technology blog. Follow me on Twitter.
Tuesday, March 3, 2015
[Pri20150302FCW] The Cost of Fish and Chicken
Question
Solution
The ratio of the cost of fish to that of chicken is
1.5 : 1 or 3 : 2. I choose this nice
whole number ratio and write them in triangle units. You can choose draw any shape you want to
surround the ratio unit actually.
Multiplying by 3 and by 4 (the numerical dollar costs), we obtain 17
triangle units equal to 76.50. From here
we can divide by 17 to get the equivalent of 1 triangle unit, and then multiply
by 3 to get the equivalent of 3 triangle units.
Ans: 1 kg of fish costs $12.50
Commentary
Once again my Ratio Units method solves this problem quickly
and you can use this method to also present the answer in a matter that even
the teacher who is marking this can understand J.
3 x 4.50 is actually 13.50. Great simultaneous-equations riddle.
ReplyDelete